CRESTINI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tu poti schimba lumea! ...

2 participanți

In jos

Tu poti schimba lumea! ...  Empty Tu poti schimba lumea! ...

Mesaj Scris de Adda Lun Mai 02, 2011 2:49 am

Toata ziua suntem bombardati cu informatii negative si observam ca oamenii sunt tot mai rai pe zi ce trece si nu ii mai intereseaza bunastarea lumii. Fiecare am putea sa schimbam lumea daca am vrea.De multe ori ni se pare ca lucrurile din viata noastra merg „aiurea”. Avem impresia ca tot ceea ce vrem sa se intample nu are loc… si tot ceea ce evitam, se intampla. Ceea ce ne asteptam sa aiba loc aici, acum si în acest fel, se întampla atunci cand – consideram noi – nu este nici timpul si nici locul pentru asta.Ne rugam si ii cerem Lui Dumnezeu tot felul de lucruri utile pentru o "viata mai buna si mai fericita" .. lucruri de care avem nevoie "aici si acum" .. Ce se intampla atunci cand Dumnezeu raspunde "Nu" sau "Nu inca"?Suntem tristi?Lipsiti de cheful de viata?Cum reactionam? ...
Romani 8:28 spune : "De alta parte stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu si anume spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau .."
Dumnezeu priveste peste intreaga omenire si spune ca nu a vazut decat rautate si ca omul gandeste numai la rau. Deci, a facut o constatare, insa El mai face ceva dupa ce constata rautatea omului, isi jertfeste Mielul Sfant pentru ca noi, azi, sa fim spalati de pacate, sfintiti si plini de Duh Sfant. Vine Isus pe pamant si vede si el aceasta lume plina de rautate si rabda, sufera, vindeca, iarta, se roaga, moare si apoi invie, de ce, pentru ca noi sa fim curatiti si spalati in sangele Sau ca sa putem sa stam la masa cu Dumnezeu. Schimbarea trebuie sa inceapa cu mine, eu trebuie sa ma schimb, daca vreau o lume mai buna. Aceasta schimbare trebuie sa inceapa cu modul nostru de a privi pe ceilalti din jurul nostru. Sa nu mai judecam, ci sa incepem sa fim niste lumini in aceasta lume plina de intuneric si sa incepem ca prin atitudinea noastra sa luminam pe cei din jurul nostru. Isus a vrut o lume mai buna si a facut tot ce trebuia ca sa o avem, noi trebuie doar sa continuam sa traim plini de incredere, smeriti, plini de dragoste si umpluti cu Duhul Sfant. Da, eu pot schimba lumea, tu poti schimba lumea si toti impreuna putem sa facem ca bunatatea Lui Dumnezeu sa se reverse peste noi. Nu mai judecati, ci impliniti Cuvantul cu toata dragostea, schimba-te tu, daca vrei o lume schimbata.
Adda
Adda
Membru activ
Membru activ

Mesaje : 13
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 31

Sus In jos

Tu poti schimba lumea! ...  Empty Re: Tu poti schimba lumea! ...

Mesaj Scris de Mircea Pele Lun Mai 02, 2011 3:58 am

Lumea trebuie sa fie rea, pentru ca trebuie sa se implineasca Cuvantul.
Mircea Pele
Mircea Pele
Admin
Admin

Mesaje : 166
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Curtici

https://crestini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum