CRESTINI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cozonac şi lacrimi - Vladimir Pustan

In jos

Cozonac şi lacrimi - Vladimir Pustan  Empty Cozonac şi lacrimi - Vladimir Pustan

Mesaj Scris de Mircea Pele Sam Oct 08, 2011 11:57 pm

Am fost duminică la Micherechi în Ungaria să mă întâlnesc cu românii penticostali la Sărbătoarea mulţumirii. Erau trişti cu cozonacul pe masă. Noua lege a cultelor dată pe 12 iulie şi care va intra în vigoare la 1 ianuarie 2012 interzice Cultul Penticostal (10000 oameni în 146 biserici), Cultul Adventist (12000 membri în 368 biserici), Biserica Metodistă (2000 membri în 34 biserici) şi alte culte mai mici.

Am fost întotdeauna împotriva legilor date în miez de vară. Soarele care te bate în cap prin fereastra parlamentului face mult rău. De asemenea vinul de Tokay băut seara cu găleata nu aduce dimineaţa decât mahmureală legislativă.

Cert este că pentru românii din Ungaria trece al doilea tăvălug de foc. După ce le-au luat dreptul de a fi români, acum le iau dreptul de-a fi penticostali. Au dreptul doar la „ciocu mic” şi să lucreze în răsadniţe pentru a duce la oraş legume proaspete.

De aceea mâncau din cozonac cu lacrimi…

Rugaţi-vă pentru ei…

P.S. Dr. Kalman Meszaros, preşedintele Uniunii Baptiste din Ungaria consideră legea binevenită întrucât i-a recunoscut pe baptişti printre cei rămaşi în viaţă. Deocamdată. O să vă vină rândul şi vouă, fraţilor. Apoi încet, încet şi nouă…


V l a d i m i r _ P u s t a n
sursa: www.ciresarii.ro
Mircea Pele
Mircea Pele
Admin
Admin

Mesaje : 166
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Curtici

https://crestini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum