CRESTINI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vae Victis - Vladimir Pustan

In jos

Vae Victis - Vladimir Pustan  Empty Vae Victis - Vladimir Pustan

Mesaj Scris de Mircea Pele Mier Iul 06, 2011 6:17 am

Am fost mai interesat anul acesta de examenul de bacalaureat decât am fost în alţi ani dintr-un motiv foarte subiectiv. Băiatul meu cel mai mare a terminat liceul, iar duminică stătea cu ochii pierduţi pe tabelele cu morţi, răniţi şi scăpaţi ca prin minune.

Ţara fierbe… Nici jumătate din bravii noştri copii şi nepoţi n-au luat bacalaureatul. Dezastru naţional…

Trebuie neapărat căutaţi vinovaţii, iar ei nu sunt în casele noastre.

Domnul Marga, rectorul de la UBB Cluj l-a identificat pe autorul moral a acestui pogrom în persoana domnului preşedinte Băsescu. Din cauza lui s-a căzut pe capete şi s-a luat nota 1,2,3,4,5 şi foarte rar 6.

Asociaţia părinţilor cu copii la BAC au zis că-i vinovat şi trebuie să-şi dea demisia ministrul Funeriu, un satan ce-a pus camere de luat vederi prin sălile de clasă, lucru care a timorat vizibil marea masă de tineri, ce-au făcut clar diferenţa dintre o cameră de luat vederi din şcoală şi una din discotecă, bar, video-chat, acasă sau chiar cea minusculă şi neinhibantă de la calculator.

Copiii au rămas să pună vina pe ceasul rău, chinezi, căldură…

Ştim cu toţii că de douăzeci de ani învăţământul românesc se duce în cap, urmând calea glorioasei Europe ce îşi vede visul cu ochii. Să aibă o generaţie DOOF – tâmpită (conform Stefan Bonner şi Anne Weiss) pe baza principiului „cu cât mai proşti cu atât mai uşor de guvernat”.

Şcoli care altădată produceau academicieni, azi produc fiţoşi şi siliconate, care citesc doar SMS-uri şi pagina de Facebook. Profesorii şi directorii din aceste şcoli provin din cadrele expirate ale partidului de la putere. Se rotesc (adică sunt rotiţi din patru în patru ani) ca puii de pe grill. Manelişti, şmecheri, obsedaţi de micile şpăgi cum ar fi licitaţia pentru un album foto, o nouă culegere promovată, două note de trecere, o sticlă de wisky şi 2 kg de brânză. Care domnul Trandafir?

Părinţi ce-şi idolatrizează copiii, cultivaţi la rândul lor în faţa televizoarelor, la meci sau telenovele argentiniene. Sunt în stare pentru odraslele lor să dea cu pumnul în falca lui Funeriu. Nu-i un ministru grozav. Pentru gafele făcute însă merită palme, nu pumni şi înjurături, iar palmele să şi le dea singur.

Bacalaureat 2011 înseamnă o vină naţională pe care trebuie să ne-o asumăm. O ruşine naţională pe care trebuie s-o simţim în obraji şi suflet. Nu e vorba doar de cultură aici, ci şi de spirit. Un creştin imbecil nu există. Dacă nu ne vom trezi cu toţii la realitate, riscăm să ajungem în câţiva ani înapoi în comuna primitivă, dar cu ipad-ul în mână.


V l a d i m i r _ P u s t a n
sursa: www.ciresarii.ro
Mircea Pele
Mircea Pele
Admin
Admin

Mesaje : 166
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Curtici

https://crestini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum