CRESTINI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

S-a schimbat ceva in viata mea?

In jos

S-a schimbat ceva in viata mea? Empty S-a schimbat ceva in viata mea?

Mesaj Scris de dlc1691 Lun Apr 11, 2011 10:30 pm

De cateva saptamani tot incerc sa-mi analizez viata….si amintindu-mi de unele momente din ultimii 2 ani…pentru ca de ceilalti nici nu are sens sa imi amintesc. Si am observat ca de fiecare data cand imi puneam un tel… o perioada tineam cu dintii de el…dar cu timpul nu ii mai dadeam importanta… si am observat cu multa durere ca la fel am facut si cu relatia cu familia, cu relatiile pe care le-am avut cu cei din jur, dar mai ales cu relatia mea cu Domnul. Si sa nu imi ascult constiinta care ma chinuia am gasit 2 moduri de a nu o auzi: sa dau muzica la maxim in casti( care apropo daca esti pe strada nu ii o idee buna deloc), si sa ma inchid in camera in fata compului si urmarind seriale uitam de tot… dar dupa astfel de zile simtindu-ma oribil imi ziceam ca trebuie sa renunt. Dar usor a devenit un drog pentru mine si de fiecare data cand nu mai vroaim sa imi ascult constiinta stiam ce am de facut. In zilele in care Domnul ma cerceta si vedeam ce am de schimbat din nou imi puneam teluri si cu multa ravna incepeam lupta. Dar binenteles ca se intampla ceva, de exemplu saptamana trecuta am primit o veste destul de socanta pe care timp de 6 ore nu am putut-o digera, deci am deschis site-ul de seriale si stiti continuarea…. Dar revenind la realitate miam dat seama ca nu mai pot continua asa o viata… si am decis de data aceasta sa fac o schimbare destul de dramatica pentru mine…intr-un fel sa renunt la tot ce eram eu inainte…dar mam gandit apoi ca nu pot face asta singura ca o sa esuez iar si iar. Si atunci am zis ca incetul cu incetul trebuie sa schimb ceva si am analizat ordinea lucrurilor care trebuie schimbate dupa gravitatea lor: am pus pe primul loc: RELATIA MEA CU DOMNUL, si am zis ca de data aceasta sa o fac cu toata inima deschisa in fata Lui,si I-am cerut in primul rand Dragoste pentru El si pentru cei din jurul meu. Imi este destul de greu sa ma descurc cu asta fiindca nu cred ca pot sa iubesc asa cum El vrea sa o fac, cel putin pana acum nu am facut-o, pe locul doi am pus relatia mea cu familia: consider ca asta depinde foarte mult de personalitatea si caracterul meu fiindca cel mai oribil mam purtat cu cei din familia mea, si dupa un conflict in care se spuneau lucruri dureroase nu imi ceream iertare deoarece consideram ca eu am dreptate. Si ar mai fi un tip de relatie pe care ar trebui sa o reabilitez: cea cu prietenii mei…analizand cat de urat mam purtat cu ei, cat de critica am fost uneori, si ei totusi au ramas langa mine miam dat seama ca is mai mult decat binecuvantata. Reabilitarea ii in curs de desfasurare si sper cu ajutorul Domnului ca totul va fi ca inainte. Fiindca am nevoie foarte multa nevoie de ei. Nu stiu daca viata mea inainte de botez a fost mai rea sau acum a atins apogeul… dar daca aceste 3 lucruri vor fi rezolvate , rezolvarea celorlalte lucruri nu va mai reprezenta imposibilul.
Simt ca am nevoie de schimbarea aceasta in mine mai mult decat am nevoie de aer.
dlc1691
dlc1691
Moderator
Moderator

Mesaje : 5
Data de inscriere : 01/01/2011
Varsta : 32
Localizare : arad

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum