CRESTINI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fotografii în soare - Vladimir Pustan

In jos

Fotografii în soare - Vladimir Pustan  Empty Fotografii în soare - Vladimir Pustan

Mesaj Scris de Mircea Pele Dum Iul 17, 2011 7:52 pm

Pe plajă, un copil de şase ani, cu părul căzut. Vine de la citostatice… Lângă el, pe o pătură sub umbrelă, mama şi tata. Tatăl s-a ras şi el în cap ca să formeze o echipă, aşa că băiatul nu simte durerea părului lipsă…

Colegiul Naţional „Samuil Vulcan” din Beiuş. A fost a doua şcoală din Transilvania timp de 100 de ani. Şi Eminescu a trecut pe acolo. Zeci de academicieni, profesori universitari şi alte diplome celebre. Acum nu e nici în top 100 licee din România. A fost invadat de incompetenţa manelistă şi a ajuns să aibă vise de şcoală profesională…

Ea a venit la mine supărată. S-a măritat cu unul ce avea case şi maşini. El nu i-a spus însă că erau ale băncii. N-au apucat să vină din luna de miere şi nu mai aveau decât un frigider cu nişte salam în el. Era tristă şi se simţea umilită şi minţită. Deşi a zis la cununie „în sărăcie şi-n bogăţie”, ea n-a crezut că va fi cazul. N-am zis nimic pentru că şi pe mine m-a apucat tristeţea…

Am văzut o sticlă de suc, produs în judeţul nostru într-un sat „Suc de mere cu gust de pere”. E ca şi creştinătatea de azi. Le-am recomandat să pună şi peştele pe etichetă.


V l a d i m i r _ P u s t a n
sursa: www.ciresarii.ro
Mircea Pele
Mircea Pele
Admin
Admin

Mesaje : 166
Data de inscriere : 05/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Curtici

https://crestini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum